A videóklip kultúra máig alulkutatott területe az audiovizuális kultúrának. Pedig valójában a kortárs YouTube-videóklip produkciók jelentékeny színhelyei annak a kortárs kulturális jelenség együttesnek, amit – Byung-Chul Han és Andreas Reckwitz nyomán – hiperkulturalitásnak nevezhetünk. Ebből indult ki az Remixesztétikák, retrotópiák, és hiperkulturalismus a 2010-es évek második felének zenei YouTube-videóprodukcióiban című szeminárium, ami az ELTE Esztétika és a Filmtudományi Tanszékeinek közös órájaként a 2022/23 őszi félévében került megtartásra. A Filmszem most bemutatásra kerülő 2022/nyári száma a kurzus műhelymunkájának kutatási eredményeit tartalmazza. A lapszámot bemutató kerekasztal beszélgetésen Farkas György, a lap főszerkesztőjének moderálásában Dr. Oross Dániel ifjúságpolitológiai kutató, Szapora Márk esztéta, a Laokoón folyóirat főszerkesztője és Keskeny András kultúratudományi kutató, a kurzus óraadója, a lapszám szerkesztője beszélgetnek a témáról.
A megjelent lapszám ingyenesen elérhető az OSZK Elektronikus Periodika Adatbázisából: https://epa.oszk.hu/03500/03508/00046/pdf/
A hangfelvétel megvágásáért külön köszönet Stanik Bencének, az ELTE BTK kommunikációs referensének!
“Az az esztétizált identitáspolitikai tematika, ami a 2010-es évek első felében a művészeti egyetemek és képzőművészeti galériák társadalmilag relatíve izolált berkeiben érlelődött először, a 2010-es évek második felére hirtelen megjelent az egész influenszer kultúrában és magában a popkultúrában is, így központi helyszínként szolgált a YouTube-videóklip produkciókban. A 2020-as évek elejére a reláció gyakorlatilag át is fordult: az termelődik újjá a művészeti egyetemek falai között és lóg a galériák falán, amit a közösségi média és popkultúra mint új, tempolarizált-szituatív identitáskultúra aktuális trendjei diktálni látszanak. De ez valójában azt jelenti, hogy úgy a kortárs képzőművészet, mint a mai popkultúra felolvadt a hiperkultúra kontextuális hyphen terében. Ez a tény az elmúlt évtizedben a YouTube-videóklip produkciók szociokulturális rangemelkedéséhez vezetett: jelentőségüket a mai kulturális termelésben gyakorlatilag lehetetlen túlbecsülni.” – Kedvcsináló idézet a lapszámból.